Domov

Na 10 m2 klimatizovaného priestoru je potrebný 1 kW chladiaceho výkonu. Je dôležité, aby jednotka, ktorú si chcete kúpiť, mala správny výkon vzhľadom na priestor, ktorý treba vychladiť alebo vykúriť.

Cena klimatizácie a cena samotného vybraného klimatizačného zariadenia ovplyvňuje: * Vzdialenosť medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou * Spôsob inštalácie vonkajšej a vnútornej klimatizačnej jednotky * Počet prestupov cez murivo (betón, tehla, ytong,…) * Spôsob vedenia chladiarenských potrubí a kabeláže (do žľabu/zamurovať do steny) * Spôsob odvedenia kondenzátu * Spôsob a vzdialenosť napájania elektrickou energiou * Typ a funkcie klimatizačného zariadenia Pri všetkých typoch klimatizácie je však nutné myslieť na to, do koľkých miestností klimatizáciu potrebujeme a o akú veľkú miestnosť (či miestnosti) sa jedná.

Klimatizácie nevyužijete len na chladenie, vedia toho omnoho viac. Mnohé z nich majú aj množstvo inovatívnych funkcií ako: * kúrenie – využijete v prechodnom a zimnom období aj na vykurovanie * ovládanie klimatizácie mobilom cez WIFI – viete si nastaviť prostredníctvom smartfónu cez internet všetky fukncie ktoré vaša klimatizácia ponúka * aktívne čistenie vzduchu – čistenie vzduchu od vírusov, baktérií, prachu… * zvlhčovanie a odvlhčovanie vzduchu – umožňuje upraviť vlhkosť vzduchu v miestnosti
Pred každou montážou je nutné stretnutie so zákazníkom (alebo aspoň telefonický, resp. mailový kontakt). Na obhliadke sa so zákazníkom určí miesto umiestnenia vnútornej a vonkajšej jednotky a tak sa určí aj miesto kade budú vedené rozvody pre klimatizačnú jednotku. Ak staviate rodinný dom alebo prerábate váš byt a v budúcnosti budete rozmýšlat nad kúpou klimatizácie, odporúčame vykonať predprípravu.
Chladiaci/vykurovací výkon klimatizácie sa udáva vo watoch. Koľko elektrickej energie spotrebuje klimatizácia udáva elektrický príkon. Každá klimatizácia má štítok energetickej triedy, ktorá ich rozdeluje do tried od A po G. Efektivitu chladenia udáva koeficient COP/EER. Čím je koeficient vyšší, tým je samotné zariadenie úspornejšie a efektívnejšie. COP – Coefficient of Performance – koeficient využiteľnosti energie v režime kúrenia. Čím vyšší, tým úspornejší a výkonnejší. Podľa výšky koeficientu COP sa klimatizácia zaraďuje do triedy energetickej účinnosti A až G. EER-Energy Efficiency Rating – koeficient využiteľnosti energie v režime chladenia. Čím vyšší, tým lepší (úspornejší a výkonnejší). Podľa výšky koeficientu EER sa klimatizácia zaraďuje do triedy energetickej účinnosti A až G, kde A je najúspornejšia.
Pri nesprávnom výbere umiestnenia klimatizačnej jednotky dochádza k strate efektívnosti. Klimatizáciu inštalujte do miestnosti, ktorá je obvykle najteplejšia a často sa v nej zdržiavate. Jednotka klimatizácie by mala byť v ideálnom prípade inštalovaná nad úrovňou hlavy. V prípade malých bytov obvykle postačí jedna vnútorná jednotka. Ak máte však členitý byt či dom s viac ako 2 miestnosťami, za zváženie stojí multisplitová jednotka.