Letá sú na Slovensku viac a viac teplejšie ,a intenzívnejšie. Tropické dni, kedy teplota prekročí 30°C , z roka na rok pribúdajú a trápia nás čoraz viac. Teplota v interiéroch a hlavne v bytoch stúpa priamo úmerne s teplotou vonkajšieho prostredia. 

Ako si vybrať klimatizáciu? 

Výber správnej klimatizačnej jednotky do bytu závisí od viacerých faktorov. Prvou otázkou, ktorú by si mal klásť každý, je: Koľko miestností chcem chladiť?

Na základe odpovede si zákazník vyberá z riešení pre jednu miestnosť tzv. single split, alebo riešenie pre viacero miestností tzv. multisplit. Poprípade môže byť multisplit nahradený viacerými singlesplitmi. 

Dôležité je určiť správny výkon klimatizácie tak, aby nám dokázala chladiť miestnosť aj v tých najväčších horúčavách. Pri výbere správnej klimatizácie do bytuby si mal nechať zákazník poradiť odborníkom, ktorý mu poskytne rady nielen o výkonu klimatizácie, ale aj výberu ideálneho riešenia. 

Kam umiestniť klimatizáciu do bytu? 

Pri klimatizácii do bytu platia pravidlá bytových spoločenstiev/družstiev pre umiestňovanie vonkajších jednotiek klimatizácií. Najjednoduchšie je umiestnenie klimatizácie na balkón, terasu či lodžiu prislúchajúcu k bytu.  

V prípade že to nie je možné, umiestnenie vonkajšej jednotky na fasádu sa riadi stanovami správcu bytov, kde by mali byť uvedené pravidlá pre umiestnenie vonkajšej jednotky. Pokiaľ sa takéto pravidlá nenachádzajú v stanovách, je na montáž vonkajšej jednotky na fasádu potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov v bytovom dome. 

Klimatizácia aj na vykurovanie? Samozrejme! 

Okrem toho, že klimatizácie chladia, dajú sa využiť pri opačnom chode aj na vykurovanie. Ideálne pri prechodných obdobiach, keď je možné klimatizáciu použiť ako zdroj kúrenia. 

Pochvaľovať si túto funkciu budú hlavne ľudia odkázaní na centrálne zásobovanie tepla, ktorí si môžu v prípade potreby klimatizáciou v byte prikúriť. 

Veľa ľudí má obavy aj z tzv. „ofúknutia z klímy,“ preto niektoré klimatizácie do bytu obsahujú rôzne inovácie, ktoré tomu zabránia. Je to zabezpečené napr. bezprievanovou technológiou, keď na vás nefúka studený vzduch, ale prepadáva cez celé telo vnútornej jednotky cez mikro otvory a udržiava tak chlad bez ofúknutia. 

Mimo toho sú niektoré modely vybavené pohybovým senzorom. Zákazník si tak vie nastaviť aj priame/nepriame prúdenie chladného vzduchu. Klimatizácia bude potom smerovať chladný vzduch buď do priestorov, kde sa nikto nenachádza, alebo naopak, priamo na užívateľa, ak si to žiada. 

Aká je cena klimatizácie do bytu? 

Klimatizácie sú dnes už dostupné takmer pre každého. Firmy, ktoré predávajú a montujú klimatizácie, ponúkajú sezónne akcie. Vtedy je cena klimatizácií najnižšia mimo hlavnej sezóny.  

Určite je teda lepšie riešiťklimatizáciu do bytu ešte pred začiatkom letných prázdnin, kedy si zákazník vie zakúpiť najlacnejšiu klimatizácius montážou od cca 1000 EUR. Veľa ľudí sa rozhodne pre klimatizáciu, už keď majú vo svojich bytoch neznesiteľné teplo a následne netrpezlivo čakajú na jej montáž. V sezóne to však môže trvať aj niekoľko týždňov/mesiacov. 

Aké sú ceny klimatizácie do bytu? 

Dnes už netreba disponovať veľkou hotovosťou na to, aby si zákazník zaobstaral klimatizáciu. Existujú dostupnejšie možnosti. Je to podobné ako s mobilnými telefónmi. Predajca vám poskytne kompletne celé riešenie, vrátane odborného poradenstva, montáže, záruky a servisných prehliadok za určitú mesačnú splátku, bez akontácie.  

Takýto spôsob zaobstarania si klimatizácie do bytu je finančne nenáročný, takže klimatizáciu si vie zabezpečiť už naozaj každý. Mnohokrát je mesačný poplatok nižší ako pri spomenutých mobilných telefónoch a začína na 19 EUR za mesiac.